Sophantering!

Sophantering
Sophantering

Nu är det sommar och sol! Allt fler av våra medlemmar utnyttjar grillmöjligheterna på gården och njuter av det vackra vädret, mycket trevligt!

Styrelsen har dock uppmärksammat att det finns vissa oklarheter gällande sophanteringen i föreningen.

Det är inte tillåtet att ställa saker i soprummet utanför kärlen! Inte ens om kärlen är fulla! När det gäller glasåtervinningen så är det inte tillåtet att ställa påsar med flaskor brevid kärlen bara för att det är fullt (se bilden till höger från idag 2010-07-16)! Om kärlen är fulla så får man återkomma efter tömning (tömningen av glaskärlen sker udda veckor på tisdagar) eller ta med sina glasflaskor till återvinningsstationen på Clemenstorget (Spolegatan, På parkeringen vid Tullkammaren) eller någon annan av kommunens återvinningsstationer.

Det är inte heller tillåtet att slänga hemelektronik, hushållselektronik, möbler, växter, lysrör, målarfärg mm. i föreningens sopkärl utan dessa skall lämnas in på någon av kommunens återvinningscentraler på Traktorvägen eller Gastelyckan!

Styrelsen har förhoppningen att vi alla kan hjälpas åt att hålla rent och fint i vårt soprum!

/Styrelsen genom Simon Holmbring

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.